Two tins of tomatoes. Is there a difference worth having?

Archives

Two tins of tomatoes. Is there a difference worth having?

Faggots

The Thrifty Lesley U3A cookery group met on Tuesday. We made Spinach & Ricotta Pasta, Green Lentil Shepherds Pie and Carrot and Sesame Burgers.

Comparing Two Tins of Tomatoes

I also thought it would be an interesting exercise to directly compare two tins of tomatoes,  a tin of value chopped tomatoes and a tin of premium chopped tomatoes. We used a value tin from Asda and a tin of Napolina. The value ones were 29p, and the Napolina, on offer at 4 for £2 so 50p a tin.

Tin of tomatoes On tipping each tin into a bowl, it was immediately apparent that the Napolina had more tomatoes, the value ones looked watery in comparison. There were 60% tomatoes listed for the value tin, implying that 40% is water, which I think is about right, that’s what it looked like. The Napolina tin didn’t have an equivalent measure on it, but said that the drained weight is 280g, out of 400g, which would be 70%, although quite how you could drain a tin of chopped tomatoes I don’t know!

Tin of tomatoes

 

What differences did we find when comparing Two Tins of Tomatoes?

We used the Napolina to make the spinach and ricotta pasta, and I can’t say I noticed anything particularly extra tomatoey about it. So I would be more than happy to carry on using value tomatoes for that kind of thing.

Today, I made Tomato soup, two batches, one batch with each type of tin. I thought that would show up any taste differences if anything would! I used exactly the same ingredients and process for each batch, other than the tomatoes.

And there definitely was a difference.  The completed Napolina soup tasted much more of tomatoes than the value one. It was thicker too. But was it worth the extra cost? Well, this completely depends on circumstances. If you have to buy just one tin, the price is 95p, three times as much as a value one, and although it was nicer, it wasn’t three times as nice! At an increase of 29p to 50p, even at £1 a day, unless you really are counting every penny, I would recommend the 50p ones for soup at least. For 4 portions of soup, that works out to only 5p extra per portion. In fact, you could add another bowlful of water/stock and get another portion from it, without compromising the flavour, so negating the price increase.

The soup made with the value tomatoes was absolutely fine, and the version I have always made before. I certainly wouldn’t complain if served a bowl of this type.

The Conclusion

So, what to do. I think I may upgrade to a more expensive tin of tomatoes for some things, like the soup, where it really shows. And for other things, where the tomatoes are just one of many different ingredients? I shall almost certainly continue with the value ones.

What do you do? Do you always buy a certain type of brand? Or maybe one type for some things, another type for other things? I have always used value tins up until now, I didn’t really believe that there was much of a difference.

Update

There have been some interesting suggestions in the comments, including a link to this article written in 2013 to an article comparing a lot of value tins. It’s well worth a read.

two tins of tomatoes

 

Take care of your family and your budget

Before putting together the meal planners, Lesley surveyed what was needed. Of the existing 14 budget meal plans, most are cheap meals for 2 people so can be sized up or down. Others are cheap family meals for 4 people, or meals for one

Want to know more about how to feed yourself for £1 a day? Try Cheap Family Recipes for monthly meal plans

Thrifty Lesley has an associated Facebook Group. Do come over and say hello if you haven’t already joined. I’d love to see you!

I’m a perpetual dieter, and to help with that endeavour, there is now also a Thrifty Lesley dieting group, a lovely, growing community.

11 Comments

11 Comments

  1. Lesley

    Very interesting Faith! Useful comparisons

  2. Faith A.

    Interesting test! Good point about the branded version being nicer, but is it nice enough to justify the significantly higher price. Reckon you got a good deal with four tins of Napolina tomatoes for £2, I usually see more expensive prices. You might be interested in a test Xanthe Clay did a while back, comparing tinned tomatoes from several different shops: http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/household-bills/10245837/Tinned-tomatoes-which-offer-best-value-for-money.html

  3. Lesley

    I’ve got some value passata. I’ll do a comparison!

  4. Gillian

    I recently changed to the value passata carton – 35p. Much denser flavour and less sugar.

  5. Tinybopper

    I try to buy brands that don’t use the white plastic coating inside the tin as this leaches into the food, especially as tomatoes are acidic. it is often the value tins that are not lined with plastic

  6. Lesley

    Hmm, yes. Good point re cost and two tins. There are loads and loads of different comparisons that could be made aren’t there!

  7. Lesley

    Jay – yes, whole tomatoes are lovely. I usually buy chopped though because I make soup and pasta sauce with them. Being lazy I suppose!
    Perhaps I should compare soup made with value chopped and value whole tomatoes!

  8. Jay

    I love this newsletter. However, I must say that I’ve ALWAYS been taught to buy whole tomates, and never the chopped, because companies use unhealthy fillers in them. It’s a simple procedure, to cut out the core, finger divide the tomates, and you are left with just tomatoes and their juices fir whatever your need. The aroma is purely tomatoes.

  9. Joy Clark

    I think I’d probably use two tins of the value kind and evaporate some of the water. Aldi has tins at 25p so even if you use two tins, it’s still less. Another trick is to add some tomato puree to up the tomato flavour. That works well and would also be cheaper. 🙂
    J x

  10. Lesley

    Debbie – we have a modestly sized Waitrose in Heathfield. I’ll pop down and get a couple of tins and compare, thanks

  11. Debbie Moody

    I totally agree with your conclusion, but instead of Napolina I buy Waitrose Essential Chopped Tomatoes they are not as cheap as Asda Smart Price but are cheaper than the Napolina and much richer than the Smart price. Great compromise.

Trackbacks/Pingbacks

  1. How to cut your grocery bill - […] something you use a lot, you could have a bit of fun doing a blind tasting with your family.…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *