Home made Nutella. Improved nutrition for the same price!

Archives

Home made Nutella. Improved nutrition for the same price!

Faggots

Do you like Nutella? It’s gorgeous stuff, kids can be addicted to it, it seems to go with everything and can be eaten straight out of the jar with a spoon. And probably often is!

But… and there’s always a but isn’t there, the nutritional content is pretty poor. Palm oil constitutes 25% of the total weight. Palm oil isn’t a great food to have often. Wiki says

According to the World Health Organization, evidence is convincing that consumption of palmitic acid increases risk of developing cardiovascular diseases, placing it in the same evidence category as trans fatty acid

A further whopping 50% of the jar is sugar, pure, simple, and also, not great in such proportions.

Nutella graphic

And it’s only the remaining 25% that is the hazelnuts, milk and cocoa that we tend to think of as the ingredients, conveniently forgetting the other 75%!

So, I’ve been pondering for a while now about trying a recipe to make some at home, with better nutrition. There are many many recipes out there for home made Nutella. Many use a bar of chocolate, but I didn’t want to do that, I wanted a little more control over the ingredients. One used condensed milk which I got quite excited about for a while, but decided against in the end.

I finally decided to have a go using similar ingredients to those shown on the graphic. I was going to change the palm oil to rapeseed oil, but decided at the last minute to use butter instead. The hazelnuts were hugely increased, now a massive 25% of the total content, and the sugar content is halved.

Home Made Nutella

Priced at Asda, June 2017
50g dried milk powder, 340g/£1,69, 28p
50g cocoa powder, 250g/£1.69, 34p
150g hazelnuts, 150g/£1.72
100g icing sugar, 1kg/£1.70, 47p
100g butter, 250g/£1.18, 47p
80ml milk, 2.27 litres/99p, 3p

Total weight 530g, total cost £3.31
This is 62p per 100g. Branded Nutella is sold in Asda in kilogram jars for 50p per 100g

Total yield 530g

Nutrition per 15g tablespoon, 52 calories, 3g fat, 3g carbs, 2g protein
Nutella nutrition per 15g tablespoon, 81 calories, 4.7g fat, 8.6g carbs, 0.9g protein

So with this home made version, we’ve reduced the calories by 36%, fat also 36%, the carbs by a whopping 65% and more than doubled the protein. I reckon that’s a pretty good result nutrition wise!

I’ve had some here for breakfast on a muffin with a few cherries from our tree

Nutella on muffins

.

To make your ‘Nutella’

The first, and most fiddly, part of the process is to toast and deskin your hazelnuts. Put the nuts on a suitable container and toast under the grill or in the oven until roasted. Watch them closely, they’ll burn easily.  Leave until cool, then rub in a clean tea towel to remove the skins. I got fed up halfway through the deskinning and threw the half skinned nuts all in the processor, it didn’t seem to make any difference!

Hazelnuts

 

Put the hazelnuts in a food processor and whizz until a very fine powder.

Ingredients

 

Add the butter, cocoa, milk powder and sugar and whizz again for a couple of minutes. Now add the liquid milk and whizz again. And that’s it, you’re done.

Taste. Add more cocoa if you want it stronger. Add more sugar if you really want it.

Home made Nutella

 

Home made Nutella

 

Verdict

This is lovely, lovely stuff! I used salted butter and when I make this again, I’ll use an unsalted version. The finished recipe is just a tiny bit too salty. Instead of the salt seasoning, I’m aware that it’s there.

Other than that, I’m extremely pleased with it. And much to my surprise, it’s more or less exactly the same price as the branded stuff sold in Asda.

The liquid milk is only 80ml, so you could probably just use water, I doubt if you’d notice.

Coconut oil could be used instead of the butter. Or you could use rapeseed oil, as I was going to. If you do use oil, I would leave out the milk.

I can definitely taste that this is a hazelnut spread, and I used those nuts because that is what Nutella is. However, absolutely any nut that you want to use would all work well and give their own unique flavour.  Do try it

Update – Ground Almond Version

Since making the version above using hazelnuts, I’ve now developed this super simple version using ground almonds which just needs a quick stir to make it. The kids could do it themselves!

Priced at Asda, October 2017
50g dried milk powder, 340g/£1.88, 28p
50g cocoa powder, 250g/£1.69, 34p
150g ground almonds, 150g/£1.60
100g icing sugar, 1kg/£1.70, 17p
160ml vegetable oil, £1.09/litre, 17p
100ml milk, 2.27 litres/99p, 3p

Total weight 610g, total cost £2.59
This is 42p per 100g. Branded Nutella is sold in Asda in kilogram jars for 50p per 100g

Total yield 610g

Nutrition per 15g tablespoon, 77 calories, 6g fat, 4g carbs, 2g protein
Nutella nutrition per 15g tablespoon, 81 calories, 4.7g fat, 8.6g carbs, 0.9g protein

For this version, simply put everything in a bowl and stir together with a spoon. It seems a little runny to start with, but thickens up after a while.

A bit of orange zest grated in would be good don’t you think!

Faggots & Gravy

Take care of your family and your budget

Before putting together the meal planners, Lesley surveyed what was needed. Of the existing 14 meal plans, most are for 2 people so can be sized up or down. Others are for 1, or 4 people 

Want to know more about how to feed yourself for £1 a day? Try Cheap Family Recipes for monthly meal plans

Thrifty Lesley has an associated Facebook Group. Do come over and say hello if you haven’t already joined. I’d love to see you!

I’m a perpetual dieter, and to help with that endeavour, there is now also a Thrifty Lesley dieting group, a lovely, growing community.

5 Comments

5 Comments

  1. Scott

    It’s a tricky one. There is no doubt that it is an extremely good grower. This means that it is very sustainable for an ever growing population, which ultimately has an ever growing need for oils.

    I personally don’t have enough information to know if it is the actual growing palm forests for their resources is unethical or not. Or is it solely the methods used in ‘protecting’ the resources with no regard to local biodiversity?

    If it is the latter then a step away from consuming products with palm oils may not be the answer, but more so working with organisations and pressure groups such as activists etc is the way forward. Supporting these will bring attention to the public and government to try and drive change in future to more sustainable practices for everyones benefit (not just human).

    The worry is that if everyone dropped buying products with palm oils and favoured another type of oil instead then that oil would get the bad name… and we would find ourselves in the same situation as we are now. Perhaps palm oil isn’t the enemy here.

  2. Lesley

    Thank you Scotty, that’s very useful. It does taste, and feel, very nutty, so yes, I’m sure you could drop the nut content a little without noticing

    I’m on a bit of a mission re palm oil. It is one of the unhealthiest things you can consume, it is deeply unethical and it is used in so so many things. The more alternatives I can offer to replace this horrible ingredient the better I shall be pleased.

  3. Scotty

    Was just thinking. You could maybe bring it under 50p per 100g by lowering the hazelnut count just a fraction. You would likely not even notice the difference but it will bring you on par with Nutella current price. I seem to recall one of your meal plans (perhaps plan 1) that wanted hazelnuts, perhaps the leftover could be used there.

    Anyway here’s what I came up with.

    Priced at Asda, June 2017
    50g dried milk powder, 340g/£1,69, 28p
    50g cocoa powder, 250g/£1.69, 34p
    125g hazelnuts, 150g/£1.72, £1.43
    100g icing sugar, 1kg/£1.70, 47p
    100g butter, 250g/£1.18, 47p
    80ml milk, 2.27 litres/99p, 3p
    Total weight 605g, total cost £3.02
    This is 49.92p per 100g. Branded Nutella is sold in Asda in kilogram jars LESS THAN 50p per 100g
    Total yield 605g

    Also noting that Nutella is owned by Nestle one of the most unethical companies in the world this is a pretty good one to make yourself.

  4. Lesley

    Ooooh, Valerie, they sound dangerously good! No, I’ve not heard of those. I’ve just started a post, to be completed later on, of food items that can be included in gift hampers. HM Ferrero Rocher would make a lovely addition, or indeed, a hostess gift or something like that.

    All kinds of variations are springing to mind. I might have to test some, oh dear

  5. Valerie

    Hi – If you’ve Nutella – homemade or shop bought, you can make a cheaper version of Ferrero Rocher. Thought I’d pass this on (though maybe you’ve heard of it already?)
    You need: 3 Weetabix, 5 tablespoons Nutella & a sachet of drinking chocolate powder (eg: Options). Just mix together the Weetabix & Nutella, squish into conker sized balls & roll in chocolate powder. Sounds disgusting, but taste lovely. They look especially pretty if you pop them in tiny paper cake cases.
    I’ve not tried it, but I wonder if another variation would be to try using Grape Nuts instead of Weetabix.

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *